Az elmúlt három év tapasztalata, eredményei egy valamin biztos nem változtattak: ugyanolyan izgalommal várjuk a jelentkezőket, mint négy éve ilyenkor (sőt, ha lehet még nagyobbal). Ráadásul a bennünk lévő kérdések száma sem csökkent az idő elteltével. 🙂
Nem hétköznapi interjú következik, ugyanis lényegében magunkkal beszélgettünk. 🙂 A következőkben Pulay Gellért, a verseny ötletgazdája, az IThon.info oldal alapítója mesél Nektek eredményekről, tévedésekről, célokról és az idei év változásairól is.
IThon.info: Milyen gondolatok vezéreltek, amikor úgy döntöttél, hogy útjára indítod az Országos IT Megmérettetést?
Pulay Gellért: Pályám kezdete óta az IT piacon, illetve annak közelében dolgozom employer branding, illetve HR szakemberként. Ennek köszönhetően erős elkötelezettség alakult ki bennem annak irányába, hogy hogyan lehet népszerűbbé tenni ezt a pályát, illetve segíteni a már szakmában dolgozók karrierjének alakulását. A hosszú ideje tapasztalható jelentős munkaerőhiány szintén hozzájárult ahhoz, hogy pár éve ez a fajta elszántság egyre szilárdabbá váljon bennem. Hogyan tudnánk egy értékes eseményt útjára indítani, amely a tudást helyezi középpontba? Hogyan lehetne felmérni, hogy amellett, hogy valaki keresett szakember, valójában mennyit ér a tudása, tudja-e tartani a tempót a fejlődésben? Mindezen kérdésekre ugyanaz volt a válasz: egy versennyel.
IThon.info: Melyek az elmúlt három verseny legfontosabb tapasztalatai?
Pulay Gellért: Talán az egyik legfontosabb, hogy ahogy a versenyzők sokat tanulhatnak az egyes kategóriákban, számunkra is folyamatos tanulást jelentetenek ezek az évek. Sok visszacsatolást, visszajelzést kapunk a versenyek alatt, amelyek közül igyekszünk beépíteni és megfogadni azokat, amelyekkel valóban emelhető a verseny színvonala. A tökéletesség talán egy soha el nem érhető állapot, azonban a minél rutinosabbá, jobbá válás minden évben fontos célunk. Jó látni azt, hogy minden évben vannak olyanok, akiknek a kiemelkedő eredmények kiemelkedő lehetőségeket tartogatnak (elég többek között a 2018-as év győztesére gondolni, akinek a győzelem elhozta a minden szempontból ideális állást). Az, ha valaki bekerül egy kategória TOP 20 legjobb játékosa közé, olyan ütőkártya lehet a kezében, amely egyértelműen közelebb viheti szakmai céljai megvalósításához. Mindemellett pedig ki az, aki nem szereti összemérni másokkal szakmai tudását? Egy munkahely keretein belül ezt korlátozottan lehet megtenni, itt viszont szabad a pálya.:)
IThon.info: Mi az, ami nehézséget jelent, vagy ami az elmúlt években a legnagyobb fejtörést okozta?
Pulay Gellért: Mondjuk ki: több ezer játékos esetlegesen eltérő igényének nem tudunk megfelelni, bármennyire is próbálunk. Több esetben felmerült például, hogy bizonyos kategóriákat miért nem indítunk. Ez nem is olyan könnyű kérdés, mint amilyennek elsőre tűnik, hiszen egy-egy témakört egészen egyszerűen például licensszel kapcsolatos problémák is romba dönthetnek. Ami még többször elő szokott kerülni, hogy mennyire vannak valódi kódolásos feladatok. Egy online verseny korlátai ezen a ponton egyértelműen megjelennek, nagyon nehéz lenne kivitelezni, hogy akár több száz soros kódot kelljen előállítani, ezért maradtunk továbbra is többnyire a feleletválasztós kérdéseknél, amik természetesen ettől még lehetnek ugyanolyan nehezek vagy elgondolkodtatók, mint egy komplex kódolási feladat. Emellett értelemszerűen az adott kategória témájától is függ, hogy mennyire lehet gyakorlati környezetet kialakítani. A legnehezebb helyzetet egyértelműen a tavalyi év jelentette, amikor több ízben hackertámadás ért bennünket és nem számítottunk rá, nyilván ez azt is jelenti, hogy nem készültünk rá kellően ezek szerint. Az esetből rendőrségi ügy lett, mi pedig részben ennek okán idén teljesen új felületre költöztetjük a versenyt, más üzemeltetési és DevOps megoldások kerültek elő, és igyekeztünk meglépni, ami ilyenkor szükséges.
IThon.info: Ha szóba került, melyek az idei év újdonságai?
Pulay Gellért: Az egyik legnagyobb változást a már említett új felület jelenti, amelyben a hét forduló feladatlapjai lesznek elérhetőek, illetve az eredmények megjelennek. Letisztult, könnyen használható platformot igyekeztünk létrehozni, amelyben igen komoly hangsúly van a biztonságon.
Ami szintén komoly újítás, hogy a korábbi évek kiemelkedő eredményeket elért játékosait felkértük, hogy lektorálják az elkészült feladatsorokat, mind szakmai, mind tartalmi szempontból. Bízunk benne, hogy ezzel sikerült jelentősen csökkenteni a nem egyértelmű, vagy félreértésre okot adó kérdéseket, illetve megoldásokat. Azért is fontos, mert 3 év tapasztalataiból be kell látni, nem elég házon belül ellenőrizni, kellenek olyan szemek, akik úgymond “dobozon kívül gondolkodnak”. Most lesz aztán igazán kihívás az “Akinek mindig igaza van” különdíjunk elnyerése! Nekem nagy kedvencem.
Szintén az idei év nagy újdonsága, hogy aki hozzájárul (és csak az, aki ehhez kifejezett hozzájárulását adja), a hitelesítő vállalatoktól releváns, az adott kategória témaköréhez kapcsolódó állásajánlatokat kaphat. A járványhelyzet az IT szektort is érintette, bár jóval kevésbé, mint sok egyéb iparágat, így szerettük volna ennek a lehetőségét megteremteni hozzáadott értékként.
A regisztrációkor elkért telefonszám egyrészt egy vésztartalék olyan helyzetekre, amikor bármilyen okból kifolyólag az e-mail-ben történő megkeresés nem jön szóba, vagy nem elég gyors, illetve biztos. Emellett a TOP20 játékost a korábbi években is beazonosítottuk, viszont ebben az esetben is rendkívül nehézkes és időigényes volt az e-mailen keresztüli megkeresés, míg telefonon pár perc az egész.
IThon.info: Minden évben egy rövid piackutatás is a verseny része, idén hogy változik ez?
Pulay Gellért: Idén is lesz piackutatás, amelyet szeretnénk minél hasznosabbá, használhatóbbá tenni. Ismereteink szerint kevésbé elérhetőek olyan felmérések a piacra vonatkozóan, amelyeket valóban csak a célcsoport képviselői töltöttek ki, így az itt kapott vélemények, eredmények sokkal célzottabban használhatók fel. Mindenki, aki válaszol a pár perces kérdésekre, tesz azért, hogy a munkáltatók vele is hatékonyabban és célzottabban kommunikálhassanak, ezáltal könnyebb és gördülékenyebb legyen akár egy váltási, akár egy új munkahelyre történő beilleszkedési folyamat.
IThon.info: Adja magát a kérdés, mi az, ami idén nem változik? 🙂
Pulay Gellért: A hét forduló, az, hogy az utolsó három forduló pontszámai nagyjából kétszer annyit fognak érni, mint az azt megelőzőek (a tavalyi években ez pontosan kétszer annyi volt, idén nem vettük ezt olyan szigorúan), és ugyanúgy előre meghatározott időpontban kerül rájuk sor. Nem változik, hogy aki az adott kategóriát hitelesítő cég munkavállalója volt a verseny kezdetét megelőző 365 napban, nem lehet dobogós helyezett (az egy munkahelyen dolgozók sok esetben ugyanúgy gondolkodnak egy-egy szakmai probléma kapcsán, ami adott esetben előnyt jelenthet a feladatok megoldásában). Ami szintén állandó, hogy idén is értékes nyereményekkel lehet távozni, emellett ez évben is különdíjjal értékeljük az agilitást.
IThon.info: Idén lesz a versenyben olyan kategória, amely kicsit tágabb célközönségnek szól?
Pulay Gellért: Igen, tavaly nagy sikere volt A jövő programozójának, idén pedig A jövő üzleti elemzője kategóriával készülünk azok számára, akik gazdasági ismereteik mellett erős informatikai érdeklődéssel rendelkeznek, és az Excel használata sem jelent számukra problémát. Sőt, azok számára is hozunk információkat, akik még csak érdeklődnek az informatika iránt, de még nem tudják, hogyan induljanak el ezen a pályán. Ebben is szeretnénk a verseny során támogatást nyújtani. Már tavaly is volt egy olyan kategória, amelyet a társadalmi felelősségvállalás jegyében indítottunk, idén folytatjuk ezt, és az Akadálymentes weboldalak témakörében várjuk azokat a játékosokat, akiknek hozzánk hasonlóan fontos az, hogy valóban mindenki számára teljes mértékben kiaknázhatók legyenek azok a online lehetőségek, amelyek ma rendelkezésre állnak. Erre a kategóriára az idei évben is mindenkinek ingyenes a nevezés. A tavalyi évről egy nagyon kedves emlék, hogy kategória-győztesünk egy 18 éves, még gimnazista fiatal volt, aki csak a felhívásnak köszönhetően kezdett utánaolvasni a témának és azoknak az ajánlott irodalmaknak, amit a feladatíró, Edelényi Zsolt javasolt.
IThon.info: Ha visszagondolsz az elmúlt évekre, mi az, ami a legemlékezetesebb volt, ami leginkább megmaradt benned?
Pulay Gellért: Tavaly szerettük volna, hogy a díjátadó mindenképpen azoknak is izgalmas legyen, akik esetleg nyeremény nélkül távoznak, ezért alakítottunk ki a Cég++ workshop-rendszert. Bekiabálásos alapon megkérdeztük ki jött a legmesszebbről el. Közel 300 km volt a válasz. Az este végén odajött hozzám az egyik legtávolabbról érkező fiatalember, és azt mondta, hogy érdemes volt utaznia. 🙂
Te neveztél már az idei versenyre?
Ne felejtsd el, hogy az IThon.info-n több cégről és képzésről is találsz információt! Kövess minket a Facebook, Linkedin és Instagram oldalunkon is, hogy ne maradj le semmiről!