Cikkünkből megtudhatod, hogy hogyan tudod hatékonyan beindítani fejlesztői karrieredet 6-12 hónap alatt anélkül, hogy egyetemet kelljen hozzá végezned.
Manapság már egyre több cég realizálja, hogy az egyetemek nem feltétlenül olyan tudással látják el a diákokat, melyek hasznosak lennének a munka világában. Választható és kötelező tantárgyak tömkelegével bombázzák az embereket, mégsem sokan tudnak egy web vagy mobil applikációt önállóan elkészíteni (tisztelet a kivételnek). Pontosan emiatt, már a legnagyobb tech cégek is eltörölték a diplomával kapcsolatos felvételi elvárásaikat, hiszen rájöttek, hogy nem a 3-5 évnyi egyetem teszi a jó fejlesztőt, hanem az energia, gyakorlás, amit a felsőoktatáson kívül beletesz, valamint a további képességei, mint például a jó koncentrációs készség.
Na de lássuk, hogyan kezdj bele a fejlesztésbe anélkül, hogy elvégeznél egy programozói szakot?
Számos programozási nyelv közül választhatsz, és mindegyiknek van előnye és hátránya, ami segít a döntésben. Sokan a HTML és a CSS-szel ismerkednek meg legelsőként, de ezek nem is igazán programozási nyelvek, inkább csak jelölési nyelvek, melyek a front-end fejlesztés során használandóak. A Swift például egy jó nyelv, ha iOS mobil applikációkat szeretnél fejleszteni, de semmi mást nem tudsz vele kezdeni. Android applikációk fejlesztéséhez pedig a Java-ra lesz szükséged.
Ha olyan applikációkkal szeretnél foglalkozni, amiknél fontos a teljesítmény, akkor a C++-t válaszd, viszont azzal is tisztában kell lenned, hogy ez egy nagyon komplex nyelv, így valószínűleg kezdőként nem ebbe kellene belefognod legelsőnek.
Azoknak, akik most kezdenek ismerkedni a programozással, a Python a legjobb választás, mert relatíve gyorsan megtanulható, nem annyira komplex, de arra kiváló, hogy a programozás alapjait megtanuld. A használata sokrétű, ezért egyszerre alkalmas web-, és mobil applikációk fejlesztésére, hackelésre, vagy AI fejlesztésre is.
Mi azt tanácsoljuk neked, hogy napi legalább 2 órát foglalkozz a programozással, és ne csak a könyveket vagy az online kurzusokat bújd, hanem az ott magadévá tett tudást folyamatosan gyakorold is. A tanulási fázisnak nagyjából 30% elméletből és 70% gyakorlásból kellene állnia. Ha ebben a tempóban haladsz, 2-3 hónap alatt már el tudod sajátítani a programozás alapjait, és 6-8 hónap után már akár specializálódni is tudsz egy neked tetsző területre.
A kurzusok elvégzésén és az otthoni gyakorláson kívül bátran próbáld ki magad élesben is egy verseny keretében. Hiszen mi sem ad nagyobb lökést a magabiztosságodnak, és motivációt a további fejlődésre, mint egy kiváló helyezés egy kezdő programozóknak szóló versenyen! A III. Országos IT Megmérettetés, ami idén ismét megrendezésre kerül, rendelkezik egy kezdő programozóknak szóló kategóriával. “A jövő programozója” kategóriában a legnagyobb jövőbeli tehetségeket keressük!
További jótanácsaink:
Ne ess bele abba a hibába, hogy elkezdesz egy programozási nyelvet tanulni, de mivel másoktól hallottad, hogy egy másik nyelv mennyire jó és hasznos, elkezded azt is elsajátítani. Nem javasoljuk, hogy több nyelvet egyszerre tanulj kezdőként, mert ez visszavetheti a fejlődésed és sokkal nehezebben fogod elsajátítani a programozás alapjait. Inkább tanuld meg rendesen a Python-t alapnyelvként, majd ha már biztosan mozogsz benne, nyugodtan kacsingathatsz más megközelítések felé. A programozásban pont ez a szép, hogy nem kell elkötelezned magad egy programozási nyelv mellett, hiszen olyan sok opció áll rendelkezésedre.
Azt is kihangsúlyoznánk, hogy a technológia változásával neked is folyamatosan fejlődnöd kell. Ezért fontos, hogy ha már programozóként dolgozol, akkor is nézz utána érdekességeknek, olvass fejlesztői blogokat, járj el képzésekre, nézz vlogokat vagy online kurzusokat. A kódolási nyelvek és megoldások folyamatosan fejlődnek, és te sem szeretnéd, hogy a tudásod elavulttá váljon!
Portálunk 2019-ben megrendezte a III. Országos IT Megmérettetést, melyben több kategóriában tehették próbára magukat a fejlesztők, és az érdeklődők. Az egyik legújabb kategória a “Jövő programozója” nevet vislete, aminek a célja az, hogy kedvet csináljon a programozáshoz, és segítsen eldönteni a jelentkezőknek, hogy van-e keresnivalójuk ezen a területen.
Ne felejtsd el, hogy az IThon.info-n több cégről és képzésről is találsz információt! Kövess minket a Facebook, Linkedin és Instagram oldalunkon is, hogy ne maradj le semmiről!